Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
shadowhunter22
Administrator
Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 641
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 2 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Śląsk Płeć: Boy
|
Wysłany: Pon 0:27, 18 Sty 2010 Temat postu: Pokrzywa dla zdrowia i urody |
|
|
Pokrzywa dla zdrowia i urody
Większości z nas pokrzywa kojarzy się głównie z pieczeniem, swędzeniem i bąblami na skórze. Parząca substancja w pokrzywie zawiera histaminę i śladowe ilości kwasu mrówkowego. Liście są bogate w chlorofil, ksantofil, karoten, witaminę C, K, B2, kwas pantotenowy, garbniki i flawonoidy, oraz szereg składników mineralnych, w tym wapń, magnez, żelazo, fosfor, mangan, cynk i krzem. Natomiast korzenie zawierają pektyny, polisacharydy oraz sterole, kwasy organiczne i sole mineralne. Dlatego też surowcem zielarskim są zarówno liście , korzenie.
Tą pospolicie występującą roślinę z powodzeniem wykorzystuje się w ziołolecznictwie, kuchni i kosmetyce.
Dzięki silnemu działaniu moczopędnemu pokrzywę stosuje się w schorzeniach dróg moczowych i kamicy nerkowej. Substancje czynne z pokrzywy działają oczyszczająco, uwalniają organizm ze złogów toksyn, zwiększają wydalanie z organizmu chlorków i mocznika, poprawiają pracę wątroby i zmniejsza nadmierną potliwość.
Zawarta w zielu witamina K przyczynia się do zahamowania krwawień wewnętrznych. Także świeże, pogniecione pokrzywy stosowano jako opatrunek tamujący krew.
Napar i sok z pokrzywy posiada właściwości zwiększania poziomu hemoglobiny i czerwonych krwinek w organizmie człowieka, w związku z czym wskazany jest przy anemii i ogólnym osłabieniu organizmu.
Oprócz ziołolecznictwa, ekstrakty pokrzywy mają również zastosowanie w kosmetyce. Napar stosowany zewnętrznie wzmacnia włosy, przeciwdziała ich wypadaniu, przetłuszczaniu i łupieżowi.
Wczesną wiosną można zbierać do jedzenia młode pędy (około 15 cm), później tylko młode liście i najmłodsze wierzchołki. Z liści - po sparzeniu gorącą wodą lub krótkim (3-4 min) obsmażeniu na oleju - przyrządza się zupy, dodaje się do nadzienia, sałatek, jajecznicy, omletów, mielonych mięs, past i nadzienia słonych ciast.
Miód z pokrzywą na infekcje
Jeden kilogram świeżych pokrzyw przekręcić przez maszynkę, dodać 1 litr gorącej wody, wymieszać. Po ½ godzinie wycisnąć z miazgi sok, następnie go zagotować.
Do soku dodać ½kg miodu (zalecany lipowy), wymieszać, rozlać do słoiczków i zapasteryzować ok. 15 minut). Syrop zalecany osobom podatnym na przeziębienia, grypę, infekcje gardła. Zażywać 2-3 razy dziennie po 1 łyżce, przez 2-3 tygodnie. Stosować 2 razy na kwartał.
Kuracja pokrzywowa
Aby przygotować się do lata i oczyścić organizm z trucizn nagromadzonych w nim w czasie zimy zaleca się bogatą w witaminy i sole mineralne, kurację pokrzywową.
Mielimy pokrzywę w sokowirówce lub za pomocą miksera. Po odcedzeniu, sok należy pić w ilości od 1-2 łyżek do pół szklanki dziennie, przez okres dwóch tygodni. Można poprawić smak miodem i sokiem z cytryny.
Między kuracjami dwutygodniowymi robić przerwy 1-3-tygodniowe. Nie stosować częściej niż 2 razy na kwartał.
Pokrzywowa płukanka do włosów
Pokrzywa od dawna jest znana jako środek na wzmocnienie korzonków włosowych i zapobiegający łupieżowi.
Suszone liście pokrzywy (łyżeczka na filiżankę) lub gotową herbatę z pokrzywy zalewamy wrzątkiem. Po naciągnięciu i wystudzeniu płuczemy umyte włosy.
Uwaga: Płukanka nie nadaje się do jasnych włosów
Nie wolno używać świeżych pokrzyw, ponieważ lekko barwią włosy na zielono!
Ocet pokrzywowy
Garść świeżych liści pokrzywy zaparzamy 1/2 litra wrzącej wody i pozostawiamy pod przykryciem przez 3 godziny. Następnie przecedzamy, mieszamy z 1/4 litra octu owocowego i przelewamy do butelki. Płuczemy dokładnie włosy po każdym umyciu i uzyskany wywar wmasowujemy przez kilka minut w skórę głowy.
Działanie: wzmacniające, nadające połysk matowym i osłabionym włosom.
Kąpiel pokrzywowa
Miazgę pokrzywową wkładamy do woreczka z gazy i umieszczamy pod strumieniem gorącej wody. Taka kąpiel bogata w mikroelementy łagodzi bóle reumatyczne i odżywia skórę.
Nalewka z pokrzywy
Korzenie pokrzywy wykopane wiosną lub jesienią umyć szczotką, drobno pokroić i napełnić nimi butelkę aż po szyjkę. Zalać 38-40% żytniówką i pozostawić na 14 dni w ciepłym i zacienionym miejscu. Pić 1 łyżkę stołową dziennie.
Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
 |
|
 |
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
|