Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
shadowhunter22
Administrator
Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 641
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 2 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Śląsk Płeć: Boy
|
Wysłany: Śro 11:02, 14 Lip 2010 Temat postu: SNY A DEPRESJA |
|
|
SNY A DEPRESJA
Sny pacjentów depresyjnych mogą różnić się zasadniczo od snów chorych na schizofrenię, ponieważ mają one charakter tzw. kontrastowych marzeń sennych. Sny kontrastowe cechują się tym, że przyjemna treść stoi w jaskrawym przeciwieństwie do nastroju pacjentów depresyjnych. Chcąc na podstawie snów zdiagnozować tę chorobą psychiczną, trzeba najpierw wiedzieć, czym ona jest i jakie są jej kliniczne objawy.
Zatem depresje to szeroka grupa afektywnych zaburzeń psychicznych, które wymagają leczenia psychiatrycznego. Co to jest depresja i jakie rodzaje depresji można wyróżnić? Objawy depresji w zależności od jej rodzaju.
Co to jest depresja?
Depresja to zaburzenie psychiczne należy do grupy zaburzeń afektywnych. Choć terminem depresja określa całą grupę zaburzeń związanych z obniżeniem nastroju i zmianami emocjonalnymi, zmianami poznawczymi w zakresie obrazu siebie i obniżenia poczucia własnej wartości i zmianami w zakresie motywacji związanymi z obniżeniem chęci do podejmowania działania, to depresje w rzeczywistości stanowią bardzo szeroką grupę zaburzeń różniących się zarówno przyczynami, przebiegiem jak i rokowaniami. Niezależnie jednak od rodzaju depresji pamiętać trzeba, że depresja jest chorobą wymagającą leczenia.
Ludzie którzy chorują na depresje występują na całym świecie i roku na rok liczba osób chorych się zwiększa. Obok chorób serca, depresja jest jednym z największych zagrożeń zdrowotnych współczesnego świata. Depresje są też tą grupą chorób, które bardzo często nie są diagnozowane. Osoby chore borykać mogą się z depresją przez całe życie, nigdy nie otrzymując pomocy, a życie z depresją jest trudne i uniemożliwia pełne i szczęśliwe życie.
Depresja jest chorobą, która wpływa na wszystkie obszary życia osoby chorej. Jej wielowymiarowość oraz fakt angażowania wszystkich płaszczyzn funkcjonowania chorego sprawia że jest zaburzeniem koniecznie wymagającym leczenia.
Bardzo często, w codziennym życiu używamy stwierdzeń typu mam depresję – większość z nas nie choruje jednak na depresję, lecz miewa przejściowe stany załamania i pogorszenia nastroju. Stany, te jakkolwiek przykre, nie wymagają terapii. Jeśli jednak zaburzenie nastroju trwa długo, dochodzą do niego dodatkowe objawy a przygnębienie zaczyna wpływać na całość naszego funkcjonowania istnieje spore ryzyko, że zaczyna się u nas rozwijać depresja. Taki stan należy zdiagnozować i leczyć.
Aby zrozumieć co to jest depresja, najlepiej przyjrzeć się jej zarówno przez pryzmat objawów depresji jak i ich wpływu na funkcjonowanie. Objawy depresji ujęte są w DSM-IV (systemie diagnozy nozologicznej zaburzeń psychicznych).
Główne rodzaje depresji
Depresja endogenna
Depresja jednobiegunowa, charakteryzująca się trwałym obniżeniem nastroju i motywacji o niejasnych przyczynach. Leczenie depresji endogennej jest konieczne jest ona bowiem często przyczyną popełniania samobójstwa przez chorych. Depresje endogenne nie są wywoływane przez żadne czynniki zewnętrzne. Chory bez wyraźnej przyczyny zaczyna nagle odczuwać przygnębienie, niechęć do działania i życia. Jedną z odmian depresji endogennej jest depresja lekooporna, której leczenie środkami farmakologicznymi jest praktycznie niemożliwe.
Depresja dwubiegunowa
Zaburzenie afektywne dwubiegunowe. Depresje te często nazywane są też depresjami maniakalnymi. W chorobie tej, chory przechodzi przez kolejne fazy – depresji i manii. Pomiędzy fazami następują okresy względnego spokoju. Depresje dwubiegunowe towarzyszą pacjentom przez całe życie.
Depresja reaktywna
Depresja o klasycznych objawach która pojawia się w wyniku reakcji na trudne, traumatyczne wydarzenie - śmierć, utratę dorobku życiowego, pracy. Depresje reaktywne można wyleczyć. Leczenie depresji reaktywnej przebiega podobnie jak w przypadku depresji endogennej, przy czym niekiedy wystarcza sama psychoterapia. W ramach depresji reaktywnych można wyróżnić wiele odmian – depresje poporodowe, depresje inwolucyjne (wieku starczego) czy depresje sezonowe, związane ze zmniejszoną ilością słońca.
Podsumowując rozważania o tym czym jest depresja trzeba podkreślić, że jest to choroba duszy która wpływa na całość funkcjonowania i niezależnie od stopnia swego nasilenia wymaga specjalistycznej pomocy.
Leczenie depresji może być procesem długotrwałym a w wielu przypadkach również trwającym całe życie. Często jednak depresję udaje się wyleczyć całkowicie. Osobom w depresji trzeba pomagać, a chory na depresję, dzięki pomocy może nauczyć się dobrze funkcjonować i żyć mimo swojej choroby.
Gdy pacjenci są w głębokiej depresji, ich sny cechuje z reguły szczęśliwy lub w każdym razie przyjemny nastrój, a gdy stan ich zdrowia poprawiał się, wtedy marzenia senne zaczynały zawierać cechy konfliktu. Chorzy zaczynają wtedy śnić o własnej śmierci i pogrzebie, przemocy ze strony otoczenia oraz grożącym niebezpieczeństwie. Są one sygnałem iż chory rozpatruje możliwość samobójstwa. Psychiatrzy są zgodni do jednej tezy: kiedy pacjenci depresyjni okazują pierwsze oznaki poprawy samopoczucia, wtedy prawdopodobieństwo samobójstwa jest największe.
Psychiatria kliniczna definiuje osobę depresyjną jako bezbronną ofiarę sadystycznego superego. W fazie manii (depresja dwubiegunowa) ego mści się na uciskającym go superego wyzwalając u chorej osoby niepohamowane wybuchy agresji, stany lekceważenia otoczenia, poczucie wyższości, niekontrolowane pobudzenie w tym seksualne. Faza manii może też wynikać z rozdęcia ego przez archetyp w stanie inflacji. Tego typu sygnały mogą pochodzić z wyższych czakr, podczas, gdy czakry niższe są nieprzebudzone i nieoczyszczone.
Inne sny, które mogą świadczyć o tym, że osoba cierpi na depresję:
- skrępowanie ciała, wrzucenie do klozetu, otoczenie potworną masą kału i spłukanie przez wszystkie kloaki miasta,
- atakowanie osób, widzenie głów ludzkich jako piłki futbolowej lub kuli do kręgli,
- wizje całkowitej zagłady świata,
- własna śmierć poprzez ścięcie głowy mieczem lub rozstrzelanie,
- widzenie wszystkiego w czarnym kolorze.
Ważne jest, aby podczas psychoterapii, tak pokierować procesem, który wyzwoli w osobie chorej płacz. Jest to pierwszy sygnał, że psychika odblokowywuje się i powoli rozpoczyna się proces zdrowienia.
Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez shadowhunter22 dnia Śro 11:04, 14 Lip 2010, w całości zmieniany 1 raz
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
|